Dalış İle İlgili Bilinmesi Gereken 9 Madde

Yer çekimsiz uzay ortamının ve uzayda yürümenin nasıl bir duygu olduğunu mu merak ediyorsun? O zaman sana bir tüyo vereyim. Su altında olmak uzayda yer çekimsiz ortamda olmakla neredeyse eş değer.

Dalış yapmanın hep korkutucu olduğunu düşünenlerin aksine dalış tutkunu olan ben, herkesin su altındaki eşsiz güzellikleri keşfetmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu keşif için öncelikle dalış yapmayı gerçekten istemek ve kurallara uymanın vazgeçilmez bir gereklilik olduğunu asla unutmaman gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Ayrıca dalış yapmak için iyi bir yüzücü olmana da hiç gerek yok.

1 – Dalış eğitimi almadan önce mutlaka bir keşif dalışı yap

dalış
Eğitim almadan önce bir deneme dalışı yapman gerektiğini düşünüyorum. Deneme dalışı ya da keşif dalışı dediğimiz, en fazla 5 – 6 metreye inebildiğin ‘Discovery dalış’ olarak adlandırılan programla, eğitim almadan, kısa bir bilgilendirme konuşması ile sığ derinliklerde bu deneyimi yaşayabilirsin. Böylece sağlık durumun da elverişli ise tabi, dalış yapmak isteyip istemediğine karar verebilirsin.

2 – Eğitimini almak istediğin dalış lisansına karar ver

dalış
SSI, PADI ve CMAS dünyada ve Türkiye’de dalış sertifikası veren kuruluşlardır. Hepsinin ayrı ayrı ön gördüğü dalış eğitimlerini başarı ile tamamladığın takdirde birimlere ait bröveyi almaya hak kazanırsın. PADI, Amerikan dalış sistemi ve uluslararası geçerliliği var. CMAS Avrupa’da Kaptan Custo tarafından geliştirilen sistem ve Türkiye Su Altı Sporları Federasyonu (TSSF) için geçerli olan sistem CMAS’dır. TSSF, PADI’yi kabul etmiyor.

3 – Eğitimini eksiksiz tamamla ve gerçek su altı dünyası ile tanış

dalış
Dalış eğitimini tamamlayıp, dalış bröveni aldıktan sonra istediğin her dalış noktasını keşfe başlayabilirsin. Dalış yapmak için katıldığı grubun veya teknenin liderine iyi kulak vermen gerekir. Çünkü lider suya girmeden önce dalış yapacağın bölgeye dair bilgilendirme brifingleri verir. Dikkatli dinle ki gezeceğin ve göreceğin bölgeye dair bilgin olsun.

4 – Asla tek başına dalış yapma

dalışBen eğitimimi aldım, brövem de var, kimseyi takmam kendi başıma dalış yapabilirim, şeklinde bir söylemde asla bulunma. Tüplü dalış yani Scuba, asla tek başına yapılacak bir spor değil. Dalışta ben sistemi değil, biz yani buddy sistemi vardır. Oldu ki, suyun 18 metre altında iken bir anda rahatsızlandığında, zor bir duruma düştüğünde ve bence en önemlisi gördüğünü iddia ettiğin deniz canlılarına şahitlik edebilmesi açısından buddy senin can dostun olur.

5 – Ekipmanları kuşanmadan önce mutlaka kontrol et

dalış
Birçok dalış teknesinde dalış ekipmanları dalgıçlar için önceden hazırlanır. Dalgıç, kıyafetlerini giydikten sonra ekipmanlarını kuşanır. Burada unutulmaması gereken en önemli nokta, ekipmanların kuşanmadan kontrol edilmesi. Sonuçta herkes insandır ve hata yapabilir.

6 – Dalış ekipmanlarını ilk etapta satın alma

dalış
Dalış, biraz pahalı bir spor olup ekipmanları daha da pahalıdır. Bu yüzden ilk etapta kişisel malzemelerini almamanı tavsiye ederim. Ancak, dalış artık senin için bir tutku olduysa ve yılın 12 ayı derin denizleri keşfetmeye başladıysan yavaş yavaş paran yettikçe kişisel ekipmanlarını almaya başlayabilirsin.

7 – Dalışta iletişim kurmayı sağlayan işaretlere uymaya çalış

dalış
Tekneden atlandığı anda dalış başlamış demektir ve bu andan itibaren iletişim işaretlerinin hepsi harfiyen kullanılmaya başlanmalıdır. Kimisi eğlence olsun diye saçma sapan el hareketleri yapar. Sakın sen onlardan olma. Unutma ki dalış hayati tehlike de arz edebilen ciddi bir spor. Mesela, tekneden atladıktan sonra dalış maskesini alnına kaldırarak koyma. Çünkü maskenin alında olması uluslararası yardım çağrısı anlamına gelir. Maskeyi illa çıkartmak istiyorsan ya boynuna indir ya da koluna tak.

8 – Dalış sırasında yaşadığın her sorunu dalış liderinle paylaş

dalış
Dalgıçlar su altında en çok kulak eşitlemede sorun yaşamaktadır. Bunun sebebi de suya girdiğiniz andan itibaren 10 metreye ininceye kadar vücudun %100 basınca maruz kalması. Bu yüzden ilk 10 metreyi yavaş yavaş ve sürekli eşitleme yaparak kat etmekte fayda var.

9 – Emniyet beklemelerini asla es geçme

dalış
Dalış denince insanın aklına gelen ilk şey vurgun olmaktadır. Vurgun ya da dekompresyon, kısa sürede yüksek basınçlı bir bölgeden alçak basınçlı bir bölgeye geçilmesi nedeniyle vücutta gaz (azot) kabarcıklarının oluşmasına bağlı olarak görülen rahatsızlık. Dekompresyon “basınç azalması” demektir. Bu sebeple dalışı sonlandırılmaya karar verildiğinde, tekneye çıkana kadar emniyet beklemelerini yapmak şarttır.

Dalışa başlamak için Barracudas Club ilk rotan olsun 😉

dalış

0 Yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.